In amintirea lui Dumitru Covalciuc

Date: 23 грудня 2020 о 19:36, Refreshed 23 грудня 2020 о 19:40

La 23 decembrie 2020 se implinesc trei ani de cand a plecat fulgerator dintre noi Dumitru Covalciuc,cel care a fost mereu prezent in viata culturala a romanilor din regiunea Cernauti.
Dupa trei ani de la trecerea in nemurire,Dumitru Covalciuc a ramas in amintirea tuturor celor ce l-au cunoscut ca unul dintre cei mai activi si mai interesanti scriitori din Bucovina,un manuitor iscusit al cuvantului scris,sustinator inflacarat al romanismului, mare patriot si personalitate marcanta a culturii romanesti,unul dintre cei mai de seama reprezentanti ai comunitatii romanesti din regiunea noastra, care si-a dedicat viata cercetarii si descrierii juste a istoriei Bucovinei, prozator si publicist, ziarist de exceptie si folclorist harnic, redactor al multor monografii si almanahuri literare, fondatorulSocietatii"Arboroasa",membru fondator al Societatii"Mihai Eminescu "din regiunea Cernauti
Activ in toate sferele vietii, Dumitru Covalciuc a tradus manuale pentru scolile cu limba romana de predare, acontribuit la infiintarea unor muzee satesti de istorie,a introdus un curs de istorie a romanilor in scolile cu predare in limba romana din regiunea Cernauti.Totodata, de sub pana lui harnica au iesit, pentru prima data, la Cernauti,Chisinau, Suceava,Targu Mures si in alte centre culturale multiple publicatii,studii si articole stiintifice,traduceri si schite,dedicate istoriei si culturii romane in regiunea Cernauti.
Fiind om al cartii,Dumitru Covalciuc era si o personalitate erudita cu profunde cunostinte filozofice,un aparator al valorilor Bucovinei romanesti.
Amintirea despre acest om de valoare va dainui in inimile noastre ca un izvor de lumina,caci am pierdut un bun roman. Si acest fapt ne indeamna inca o data sa ne cinstim inaintasii,care prin fapte marete si nobile au imbogatit si inmultit tezaurul national si gloria romanilor din Bucovina. De tot ce a scris Dumitru Covalciuc au nevoie,in primul rand,generatile ce vin si care trebuie sa cunoasca radacinile neamului nostru romanesc,istoria adevarata a Bucovinei.