ОПРИШЕНИ - 605 РОКІВ . OPRIȘENI, LA 605 ANI DE LA PRIMA ATESTARE DOCUMENTARĂ.

Date: 20 березня 2023 о 10:07, Refreshed 3 квітня 2023 о 12:06

La 17 martue curent pitorescil sat Oprișeni a împlinit 605 ani de la prima atestare documentară. În lipsa altor izvoare documentare nu putem preciza data exactă când a luat ființă satul și care a fost denumirea lui inițială. Însă, grație unui document emis de Cancelaria Domnească a lui Alexandru cel Bun, știm că noi în primăvara anului 1418 el exista deja ca o formațiune social-teritorială și făcea parte di Statutul feudal Moldovenesc.
De 21 de ani consecutiv oprișenenii sărbătoresc ziua satului. Marcând în anul 2002 cea de a 584 aniversare, această zi s-a transformat pe parcursul a două decenii într-o sîrbîtoare însemnată a săteilor și a consătenilor noștri plecați de la locul de baștină. Odată la cinci ani îi invităm acasă, la Oprișeni, pe toți fii satului plecați în diferite colțuri ale lumii, dându-le prilej de bucurie pentru a se afla împreună de ziua satului.
Satului nostru e cunoscut foarte prin faptul că a dat neamului oameni de valoare excepțională, savanți, precum Maximilian Hacmam, Ioan Bilețchi Albescu, Axentie Bilețchi Oprișanu, Mircea Ghiliceanu, Nicolae Bilețchi, Dumitru Covalciuc, Simion Bilețchi, Ion Toronciuc. În satul nostru au văzut lumina zilei înflăcărați
sprijinători și propagatori ai idealurilor Societății pentru Cultură și Literatură Română și Bucovina Dimitrie Seleschi și Pantelimo Birău, dar și Maimiliam Hacman, ultimul președinte al acesteia înainte de cea de-a doua invazie a societăților. Ani ne mândrim că satul a dat o întreagă pleadă de poeți, printre care Vasile Bâcu, Ion Bâcu, Doina Bojescu-Staric, Liviu Rusu, Silvian Rusu, profeori școlari...Duminică, cu toate greutățile sufletești pe care le trăim și ca să nu fie dată uitării cea de a 605-a aniversare de la prima atestare documentară a Oprișenilor, profesorii împreună cu elevii școlii noastre și lucrătorii căminului cultural au organizat o frumoasă manifestare la care au participat fii și fiice ale satului, am avut oaspeți de la primăria comunicății teritoriale Hliboca din care face parte și satul nostru.