Spre Festivalul "La fântana dorului"

Date: 19 липня 2023 о 14:20, Refreshed 26 липня 2023 о 23:32

În perioada de 13-18 iulie, în orașul Șimleul Silvaniei, România, s-a desfășurat cea de-a XXI-a ediție a Festivalului Internațional de Folclor pentru Românii de Pretutindeni ”La Fântâna Dorului”, la care a participat și ansamblul folcloric "Tălăncuța" de la școala mediie din satul Oprișeni, alături de 21 de colective și ansambluri din Bulgaria, Ucraina, Serbia-Valea Timocului, Mexic-America de Nord, precum și numeroase ansambluri din România!
Evenimentul a avut ca scop promovarea și valorificarea identității culturii tradiționale şi și-a propus întărirea ideii de unitate a românilor, de păstrare a obiceiurilor și tradițiilor, a limbii și culturii românești, atât în țară cât și în afara granițelor.
Prin grija desăvârșită pe care au avut-o pentru organizarea evenimentului, membrii familiei Neaga au reușit să strângă la un loc peste cinci sute de tineri dornici și însetați de tradiția și identitatea românească, să-i promoveze și să organizeze acest festival internațional cu ecou în aproape toată lumea.
Au fost organizate frumoase spectacole, parada portului, cantecului și jocului popular românesc, excursii minunate.
În fața sutelor de spectatori au evoluat și invitații speciali: Alexandra Chira, Daniel Constantin-Pop, Roxana Dîrjan, Gabriel Treteag, Georgiana Supuran și Ionel Roșu.
Mulțumim cu profund respect pentru invitație și frumoasa organizare soților Grogore și Cornelia Neaga, domnului Flaviu Neaga , Clubului Copiilor Șimleul Silvaniei, Departamentul pentru Românii de Pretutindeni.
Sperăm, că folclorul românesc va răsuna încă mulți-mulți ani la poalele Măgurii, iar Festivalul International folcloric "La fântâna dorului" va aduna multe generații pentru ași înfrupta setea de tot ce este românesc.