,Pururi sub raza vie a Luceafãrului’’

Date: 18 січня о 13:27, Refreshed 19 січня о 08:52

,,Pururi sub raza vie a Luceafãrului’’

,,Eminescu este o icoanã în sufletul fiecãrui român.Cu ea pãsim în lumea de azi.E cea mai frumoasã mostenire pe care am putea s-o lãsãm celor de mâine…’’
Mircea Motrici
Astãzi,15 ianuarie se împlinesc 174 de ani de la nasterea poetului national al românilor Mihai Eminescu.Cu acest prilej românii de pretutindeni îl omagiazã pe poetul nepereche prin organizarea multiplelor manifestãri cultural-literale.

Tot mai aproape si mai aproape trãieste de noi geniul Eminescian.În fiecare an,în miez de ghenar,,iarãsi si iar’’steaua Sa se aprinde mai puternic si mai strãlucitoare.

Mihai Eminescu este figura marelui creator de frumos.Ori cum s-ar schimba vremurile-Marele Eminescu va rãmâne de-a pururea Steaua cãlãuzotoare,leagãnul,speranta si mândria tuturor consingenilor sãi din Bucovina,deoarece anume pe bolta acestei guri de rai a rãsãrit si a strãlucit geniul Luceafãrului poeziei si spiritualitãtii noastre.

El este poetul care a depãsit toate hotarilesi limitele,creând o operã extrem de actualã în societatea în care trãim.M.Eminescu a deschis noi raze de luminã si sperantã în sufletele tuturor celor care i-au citit creatia.

Citind poeziile lui Eminescu pãtrundem în lumea curatã a liricii intime eminesciene si simtim acea adiere a dragostei curate ca apa izvorului si seninã ca albastrul cerului.

El trãieste pretutindeni prin noi,creatiile sale sunt rostite de glasurile noastre,dar spiritul sãu este prezent în mijlocul nostru.De aceea oamenii de creatie i-au nemurit chipul în mii de pagini,în romante,în metal si în marmirã,în lemn si în însigne…Fiindcã fãrã Eminescu am putea fi saraci.Eminescu este un simbol al frumusetii,un ideal,o voce care ni se adreseazã nouã,poezia lui fiind vocea care face sã trezeascã în inimile noastre emotii vise si nãzuinte.

Eminescu este poetul nostru iubit,al milioanelor de români din lumea întreagã.