DATINI și TRADIȚII de MĂRȚIȘOR

Дата: 1 березня о 11:54, Оновлено 5 березня о 09:41
Автор: Піцу О. І.

DATINI și TRADIȚII de MĂRȚIȘOR
Cultura constituie zestrea spirituală a unui neam. Omul întotdeauna a fost , este și va fi creatorul tuturor valorilor artistice. Deși românii , pe parcurs de secole au avut un destin istoric deosebit, ei și-au păstrat cu sfințenie limba , portul și tradițiile strămoșești. Doar după cum se știe , istoria unui popor este oglindită în creația lui orală.
Folclorul și poezia ritualurilor calendaristice de primăvară au un specific deosebit.
Considerat în concepția populară anotimp de trecere dintre iarnă și vară , anotimpul primăverii a însemnat până la reforma calendarului roman din a.153 î. e. n. început de An Nou.
S-a dus iarna...
Mai întoarcem o filă în calendar, căci a venit primăvara.
An de an , anume primăvara ne recăpătăm speranța , optimismul , credința în mai bine.
Deși trăim timpuri complicate, nimeni și nimic nu poate opri venirea primăverii , iar odată cu ea - instaurarea în Ucraina a mult doritei și așteptatei PĂCI .
Deaceea Legenda seculară a Mărțișorului este acum mai actuală ca oricând .
În prima zi a lui martie elevii clasei a 2-a B sub îndrumarea învățătoarei Toronciuc Stela au oferit în dar un frumos Mărțișor prin participarea la activitatea de suflet
,, Tradiții și obiceiuri legate de Mărțișor ”.
Elevii au deschis larg ușile palatului împărătesc al datinilor și obiceiurilor strămoșești , aducând un imn închinat frumuseții eterne a naturii , triumfului luminii și ,,veșniciei ce s-a născut la sat. ” L. Blaga .
,, Un popor fără tradiții este un popor fără viitor ”,scria A. L. Camargo. Neamul nostru este bogat în tradițiile pe care le posedă. Cu ajutorul lor devenim deosebiți și unici.
E îmbucurător faptul că elevii noștri cresc adevărați patrioți , pasionați de eternele valori , care poartă în suflete această comoară spirituală lăsată drept moștenire de străbunii noștri.
Fie ca primăvara să ne pășească pragul sufletelor noastre cu frumoasele ei sărbători , ce ne aduc o rază de lumină în priviri !
Să aveți parte de bucurii , sănătate , prosperitate , pace în casă și în țară și un cer veșnic senin deasupra capului .

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.